Jak jsem začínal EME

V roce 2001 mě "vyhecoval" Pepík OK1UWA, abych taky zkusil na 2m s mým QRP EME - že to musí chodit. Tak jsem postavil na zahrádce portejblový stožár s ant M2 a vyrobil "kloub" pro nastavování elevace. No kloub - v podstatě jako dvě "plácačky" výpravčího spojené v prostřed šroubem, jeden konec do stožáru a na druhém anténa... Na předek a zadek antény jsem uvázal provázky, kterými jsem nastavoval elevaci. Pak jsem vzal kus plexiskla, na něj namaloval fixem stupnici a vždycky jsem poodstoupil několi metrů od stožáru a porovnával natočení elevace antény se stupnicí na plexi... Docela jsem se trefoval - ještě že ten Měsíc se opravdu loudá oblohou ( jak se zpívá... )

EME1.jpg

Pohled na antenu M2 11m dlouhou šest metrů nad zemí.

EME2.jpg

Můj RIG:  FT847, PA 700W (2xGI7BT)  tedy pro EME QRP

A kupodivu jsem tenkrát udělal svoje 1.EME CW QSO s W5UN, pak ještě s KB8RQ...a dalšími stanicemi.

Dnes již elevaci nastavuji elektricky - táhlovým motorem a úhel elevace měřím digitální vodováhou - elektroniku jsem z těla vodováhy demontoval a pak jsem odpájel obvod MXD25, který jem umístil do zvláštní krabičky a připevnil na ráhno antény a odtud propojil kabelem do elektronické části vodováhy, kterou pak mám vedle TRX.

V roce 2006 jsem si zkusil také EME QSO pomocí WSJT. První stanicí se kterou jsem úspěšně navázal spojení byl EA6VQ. Pak ale jsem zkoušel QSO opět jen CW, protože to považuji za klasické radioamatérské spojení. Digi provoz je s počítačem přece jen méně náročný na umění operátora - i když...
Až v ARRL 2008 jsem se k WSJT opět vrátil - všichni závodníci přešli na digi . Popravdě řečeno v závodě udělají daleko více spojení digi a tak mají možnost získat daleko více bodů než CW provozem...Zkrátka digi provoz je o hodně jednodušší. A tak jsem dělal tehdy osm spojení během jedné noci, z toho 5 nových Call z Evropy a Severní ameriky.
(c) OK1IA - Hradec Králové